ПЕРЕДМОВА
У зв’язку з відсутністю архівних даних щодо створення Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області датою його заснування можна вважати 01 січня 1947 рік (згідно архівних рішень, які збереглися на сьогодення). Цю дату можна вважати початком роботи суду.
Що стосується розвитку правової і судової системи РСРС, то її основи були закладені рядом декретів, першим з яких був Декрет СНК «Про суд» від 22 листопада 1917 р. Основною ланкою судової системи наголошувався «народний суд» міста або району (суд загальної юрисдикції), який обирався безпосередньо громадянами.
Відповідно до ст. 10 Закону «Про судоустрій РСРС, радянських та автономних республік (в редакції від 16 серпня 1938 р. ВВС РСРС 1938 р. № 11), ст.ст. 105, 106, 107, 108 і 109 Конституції РСРС суди в РСРС утворювались на засадах виборності в порядку, встановленому наступним законом.
Конституція 1977 року викладала основні принципи організації судової системи СРСР у глав. 20. Вищестоящі суди обирались відповідними Радами. У склад народних судів входили суддя і народні засідателі, які приймали участь у розгляді цивільних і кримінальних справ (стаття 154 Конституції 1977 р.)
Районні (міські) народні судді Української РСРС та народні засідателі районних (міських) народних суддів обиралися на підставі Закону УРСР «Про вибори районних (міських) народних суддів Української РСР (в редакції від 05.06.1981 р.), відповідно до Конституції Української РСР громадянами району, міста, району в місті на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні строком на п'ять років. Народні засідателі районних (міських) народних судів обиралися на зборах громадян за місцем їх роботи або проживання, військовослужбовців - по військових частинах відкритим голосуванням строком на два з половиною роки.
Відповідно до Закону УРСР «Про судоустрій» (в редакції від 05.06.1981 р.) статті 21 - районні (міські) народні суди утворювалися в районі, місті (крім міст районного підпорядкування), районі в місті.
1979 р. суд підпорядкований Донецькому обласному відділу юстиції.
У 1981 р.– 1992 р. народний суд Іллічівського району м. Жданова Донецької області був підпорядкований відділу юстиції виконкому Донецької обласної Ради народних депутатів.
У 1993 р.- 1996 р. суд був підпорядкований Управлінню юстиції Донецької обласної державної адміністрації.
До 2002 року організаційне керівництво судами, в межах і в порядку, передбачених законодавством, здійснювалось Міністерством юстиції України, пізніше, з 2003 року – Державною судовою адміністрацією України.
ІСТОРИЧНА ДОВІДКА ІЛЛІЧІВСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ м. МАРІУПОЛЯ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Заснування та становлення суду
Народний суд здійснював соціалістичне правосуддя – вирішуючи в процесуальному порядку кримінальні та цивільні справи.
За назвою: Народний суд Іллічівського району м. Жданова (1947 – січень 1989 р.);
Іллічівський районний народний суд м. Маріуполя (1989 р. – 1993 р.).
Іллічівський районний суд м. Маріуполя (1993 р. – 2012 р.)
На початку 1947 року у Іллічівському районі м. Жданова існувало дві ділянки суду.
За назвою: І ділянка народного суду Іллічівського району м. Жданова.
ІІ ділянка народного суду Іллічівського району м. Жданова.
Також в Іллічівському районі м. Жданова існував Приморський народний суд м. Жданова.
І ділянка народного суду Іллічівського району м. Жданова.
Згідно з наказом № 6 по народному суду Іллічівського району м. Жданова від 08.10.1947 р. народним суддею І ділянки народному суду Іллічівського району м. Жданова призначена Семенова Надія Олександрівна, яка прийняла усі справи та майно народного суду від народного судді І ділянки народному суду Іллічівського району м. Жданова Качур Дмитра Івановича.
ІІ ділянка народного суду Іллічівського району м. Жданова.
1947 р. – народний суддя ІІ ділянки народного суду Іллічівського району м. Жданова - Мартинов О.І..
Приморський районний суд м. Жданова приблизно з 1956 р. очолював народний суддя Колесніков М.І.
У період з 1964 по 1992 рік по назва суду - Народний суд Іллічівського району м. Жданова Донецької області. За цей час народними суддями, які віддали більшу частину свого життя служінню Феміди у суді були: Ковтун В.М., Турченко П.І. Худєєва Н.М., Плаксін В.А., Налесна С.Г., Казінська В.П., Чуєва А.В., Хотюшин В.А., Коренькова З.Д., Королех Г.Г., Євченко О.М., Баркова Л.Л., Єрьоменко В.А., Одерій С.М., Найдьонова В.А., Колодяжна К.К..
Народний суд Іллічівського району м. Жданова Донецької області у зв’язку із зміною законодавства, у 1992 році змінив назву на Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області, так і продовжує називатися до цього часу.
Указом Президента України №449/2017 від 29.12.2017 року наказано ліквідувати Іллічівський районий суд м. Маріуполя Донецької області та утворити Перший окружний суд міста Маріуполя – у Кальміуському та Лівобережному районах міста Маріуполя Донецької області із місцезнаходженням у місті Маріуполі Донецької області. Процес оптимізації судів триває.
Необхідно приділити увагу всім суддям, що очолювали і працювали у період з 1992 року по 2002 рік у суді, а саме: судді Чуєвій О.В., яка з 1992 по 2001 рік працювала на посаді голови суду; досвідченим суддям, які користувались значним авторитетом серед колег та громадян міста – Меленчуку, В.С., Налесній С.Г., Одерію С.М., Найдьоновій В.А., Колодяжній К.К., Кучерявій В.Ф., Мирошниченку Ю.М., Кашицькій С.А., Бельченко Л.А..
З 2002 року по 2010 роки суд очолював досвідчений суддя, наразі кандидат юридичних наук Мирошниченко Ю.М.
Штат суддів складали до 2018 року: Одерій С.М., Найдьонова В.А., Меленчук В.С., Кучерява В.Ф., Кашицька С.А., Гімон М.М., Ткаченко Т.Б., Литвиненко Н.В., Топчій Н.В., Мальцева Є.Є., Харитонова Г.Л., Іванченко А.М., Пустовойт Т.В., Матвєєва Ю.О., Хараджа О.О., Кузнецов Д.В., Мушкет О.О.
Станом на 2018 рік незмінний склад професійних суддів:
Мирошниченко Юрій Михайлович – голова суду, кандидат юридичних наук, автор чисельних наукових статей у галузі кримінального права та процесу;
Пустовойт Тетяна Валеріївна – заступник голови суду, кандидат юридичних наук;
Литвиненко Наталя Вікторівна – слідчий та ювенальний суддя;
Іванченко Алла Миколаївна – слідчий та ювенальний суддя;
Матвєєва Юлія Олександрівна – слідчий суддя;
Хараджа Ольга Олександрівна – суддя;
Кузнецов Дмитро Володимирович – суддя;
Мушкет Олександр Олександрович – Указом Президента №290/2018 від 21 вересня 2018 року переведено шляхом відрядження строком до одного року на посаді судді Іваничівського районного суду Волинської області.
Станом на теперішній час передбачено 11 штатних посад суддів, фактично в суді працюють 8 суддів, з яких автоматизований розподіл здійснюється лише на 5 суддів.
Апарат суду нараховує 39 осіб, структура суду складається з керівника апарату суду, заступника керівника апарату суду, консультанта суду, консультанта з персоналу, головного спеціаліста з інформаційних технологій, помічників судді, секретарів судового засідання, старшого секретаря суду, секретарів суду, старшого судового розпорядника, судового розпорядника, зав. архівом, зав. господарством, прибиральниць.
Наразі у зв’язку із реформуванням судової системи та загальносвітового розвитку інформаційних технологій створено офіційну інтернет-сторінку суду, на якій розміщено актуальну інформацію про діяльність суду, резонансні справи, основні новини, корисну інформацію про слухання справ та порядок звернення до суду тощо.
Триває сканування невирішених судових справ задля реалізації проекту «Електронний суд»
Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області чемно служить ідеалам справедливості, відіграє важливу роль у забезпеченні захисту прав людини і громадянина.
Порядок ведення архівної справи в суді, а також передавання судових справ та документації, що створилася в процесі управлінської діяльності суду, на державне зберігання, здійснюється згідно з Інструкцією про порядок передання до архіву місцевого та апеляційного суду, зберігання в ньому, відбору та передання до державних архівних установ та архівних відділів міських рад судових справ та управлінської документації суду, затвердженою наказом Державної судової адміністрації України від 15 грудня 2011 року № 168 та Правилами роботи архівних підрозділів органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, затвердженими наказом Державного комітету архівів України 16.03.2001 р. № 16, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 08.05.2001 р. № 407/5598 (для ВССУ).
Ведення архівної справи полягає у формуванні, проведенні експертизи цінності, підготовці і передаванні судових справ та документації, що створилася в процесі управлінської діяльності суду, та архіву суду, забезпеченні збереження документів архівного фонду суду, їх передачі на зберігання до державних архівних установ та архівних відділів міських рад, а також у їх відборі для знищення.
Завідуюча архівом
Іллічівського районного суду
м. Маріуполя Самойлова С.Є.